O nas

 

 

Geneza Zgromadzenia sięga czasów wojny 30-letniej (1618-1648), w której Józef Chauvenel – członek Parlamentu Metz i adwokat, pod natchnieniem Ducha Świętego, spełniał uczynki miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących. To dla nich poświęcił swoje życie i majątek. Pielęgnując chorych na cholerę w Toul zaraził się i zmarł w 1651 roku. Po śmierci Józefa, 18 czerwca 1652 roku, jego ojciec Emanuel Chauvenel, wypełniając ostatnią wolę syna, przekazał fundację pod wezwaniem Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa współpracowniczkom Józefa Chauvenel’a. Siostry Świętej Rodziny były  gotowe dalej służyć ubogim dlatego też wkrótce otrzymały dom pod wezwaniem św. Karola Boromeusza  i  rozpoczęły swoje dzieło niesienia  pomocy jako Siostry Miłosierdzia od św. Karola Boromeusza, potocznie zwane Boromeuszkami.

Od samego początku Zgromadzenie zajmowało się pielęgnacją chorych. Później rozszerzało swoją działalność obejmując opiekę nad sierotami, ludźmi w podeszłym wieku, chorymi psychicznie oraz dziećmi
i młodzieżą. Intensywnie rozwijające się w krajach zachodnich Zgromadzenie zostało sprowadzone do Nysy w roku 1848, w czasie epidemii tyfusu. Do Siemianowic Śląskich Siostry przybyły na prośbę ówczesnego Proboszcza ks. Hugona Stabika w roku 1883, aby zająć się pielęgnacją chorych.

Obecnie Siostry realizują charyzmat Zgromadzenia przez pracę w Domu Pomocy Społecznej , który jest placówką o charakterze ponadgminnym z przeznaczeniem dla osób przewlekle psychicznie chorych. Prowadzony jest w duchu troski i dbałości o godne życie każdego mieszkańca. Posiada 90 miejsc, w tym 78 miejsc dla kobiet i 12 dla mężczyzn. Realizowane zadania zaspokajają potrzeby bytowe, zdrowotne, opiekuńcze i wspomagające mieszkańców. Podejmowane są działania w kierunku integracji mieszkańców ze środowiskiem włączające ich w nurt życia społecznego poprzez udział w imprezach kulturalno-oświatowych, religijnych i sportowych.

W naszym Domu prowadzone są zajęcia w ramach terapii zajęciowej  w blokach tematycznych:

– Zajęcia ruchowe

– Trening funkcjonowania w życiu codziennym

– Trening umiejętności interpersonalnych

– Trening umiejętności spędzania czasu wolnego

– Zajęcia przygotowujące do zatrudnienia

– Terapia manualna

Dom Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich przy ul. św. Barbary 5 prowadzony jest zgodnie z obowiązującymi standardami świadczonych usług na podstawie Decyzji Wojewody Śląskiego Nr PS.II.9014117/07 z dnia 17.07.2007 roku.